کیسه ضد آب

کیسه ضد آب

 سوراخ می شود اما چکه نمی کند!

! زود باشید، با تعمیرکار لوله تماس بگیرید، یه چیزی دارد نشت میکند!

 خوشبختانه کمتر اتفاق میافتد که چنین جمله ای را زمانی که در خانه هستید بشنوید؛ اما وقتی که قصد دارید مداد هایی را به داخل کیسه پر از آب فرو کنید قضیه خیلی فرق می کند. با آزمایش کیسه پر از آب به شما نشان خواهیم داد که چطور می توانید تعدادی مداد را به داخل کیسه پر از آب فرو کنید بدون اینکه قطره ای از آب روی میز چکه کند. هیچ حقه ای در کار نیست، بلکه خاصیت شیمیایی پلیمر ها باعث چنین اتفاق جالبی می شود.

 کیسه ضد آب 

وسایل مورد نیاز:

 چند مداد نوک تیز

کیسه پلاستیکی زیپ دار

 آب

 دستمال کاغذی

آزمایش:

۱٫ قبل از اینکه این آزمایش را جلوی جمع انجام دهید بهتر است یکی دو مرتبه در داخل ظرفشویی و یا در خانه این کار را تمرین کنید. البته مواظب باشید که مادرتان را با ریختن آب در کف اتاق عصبانی نکنید.

۲٫ نوک مداد ها را کاملا تیز کنید. هر چه بیشتر تیز باشند نتیجه کار بهتر خواهد بود. اگر هم که تیز هستند به مرحله بعدی بروید

. ۳٫ کیسه آب زیپدار را تا نصف و یا سه چهارم کیسه از آب پر کنید

. ۴٫ حالا برای جالبتر شدن کار، از دیگران بپرسید که اگر من یکی از این مدادهای نوک تیز را به داخل کیسه آب فرو کنم چه اتفاقی رخ خواهد داد. این کار باعث می شود تا توجه دیگران را به خود جلب کنید تا منتظر باشند و حدس بزنند چه اتفاقی قرار است رخ دهد. شاید هم باعث شوید تا آنها بخواهند لباس بارانی و چکمه بپوشند تا خیس نشوند!

۵٫ حالا به بخش هیجان انگیز آزمایش می رسیم. مداد را با یک دست و کیسه را از قسمت بالایی آن با دست دیگر خود نگاه دارید. آهسته ولی محکم یکی از مداد ها را به داخل یک طرف کیسه آب فرو کنید. چه جالب… ذره ای آب به بیرون نشت نمی کند

. ۶٫ مداد را به سمت دیگر کیسه فشار دهید. هیچ اتفاقی رخ نمی دهد. چقدر جالب!

توجه: تحت هیچ شرایط، تکرار می کنم، به هیچ عنوان مداد را از کیسه آب خارج نکنید. چون به این شکل وقتی مداد از کیسه آب خارج شود به دلیل سوراخی که ایجاد کرده است آب خارج شده و همه جا را خیس می کند

. ۷٫ همین آزمایش را می توانید با تعداد مداد های بیشتر نیز انجام دهید. زمانیکه آزمایش پایان یافت کیسه آب را داخل ظرفشویی نگاه دارید و مداد ها را خارج کنید. در موقع خارج کردن مدادها آب از سوراخ های ایجاد شده شروع به خارج شدن می کند.

بیایید کمی نوآوری داشته باشیم!

به نظر شما در این آزمایش به جای مداد از چه وسایل دیگری می توان استفاده کرد؟ می توانید از سیخ های تیز کبابی نیز استفاده کنید. حتی می توانید از کیسه های نایلونی مخصوص خرید نیز استفاده کنید. به نظر شما کدام یک بیشتر به درد این آزمایش می خورد؟ کدام یک از این وسایل باعث نشت آب می شود؟

 این آزمایش چگونه عمل می کند؟

 بر خلاف آن چیزی که به نظر می رسد کیسه پلاستیکی آب دارای اجزای جادویی نیست که از نشت آب جلوگیری کند. این جنس از کیسه های پلاستیکی از همان موادی ساخته شده اند که برای کار ما مفید هستند. پلیمر! پلیمرها زنجیره ای طولانی از مولکول هایی را شامل می شوند که مونمر نامیده می شود. )می بینید؟ «مونو » به معنی یک، پلی به معنی چند و «مر » نیز به معنی مولکول ها می باشد.( وقتی که مدادی نوک تیز را داخل کیسه ها فرو می کنید در واقع زنجیره پلیمری را بدون پاره کردن آنها از هم جدا می کنیم. در این حالت شبکه مولکول ها در اطراف سطح مدار متراکم شده و مانع از نشت آب می شود. پلیمرها بخشی مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهند.

🌟💡 به چینین مطالبی علاقه مندید؟

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar