کبریت چرخان

کبریت چرخان

 با الکتریسیته ساکن چوب کبریت را بچرخانید!

! وقتی که یک چوب کبریت را با دقت بر روی لبه سکه ای قرار می دهید که خود آن نیز بر روی سکه ای دیگر قرار دارد چیزی که به نظر خواهد رسید این است که اگر چوب کبریت شروع به چرخیدن کند می افتد. البته چنین حالتی ممکن است زمانی پیش آید که شما از دستان خود برای چرخاندن آن استفاده کرده باشید.

 حالا اگر با استفاده از الکتریسته ساکن چوب کبریت را بچرخانیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟ به شما نشان خواهیم داد که نه تنها این کار ممکن است بلکه اتفاق بسیار جالبی رخ خواهد داد.

 
کبریت چرخان
 

وسایل مورد نیاز:

لیوان یک بار مصرف شفاف

چوب کبریت

دو عدد سکه

بادکنک

عینک محافظ 

 ناظر

 آزمایش:

 1. یکی از سکه ها را بر روی میز قرار داده سکه بعدی را با دقت به حالت عمودی بر روی سکه قبلی بالانس کنید و یک چوب کبریت بر روی سکه ایستاده قرار دهید. ممکن است لازم باشد چندین مرتبه این کار را انجام دهیم اما شدنی است! زمانی که شکل کلی شما کامل شد باید مانند تصویر سمت چپ باشد.

 2. مواظب باشید بالانسی را که ایجاد کردید به هم نخورد و فنجان پلاستیکی را بر روی چوب کبریت و سکه ها قرار دهید

. ۳٫ بادکنک را باد کنید و در آن را گره بزنید.

 4. بادکنک را بر روی پیراهن، مو، و یا بر روی فرش مالش دهید تا الکتریسته ساکن تولید کنید.

 5. حالا بادکنک را در اطراف فنجان حرکت دهید، خواهید دید که چوب کبریت هم جهت با حرکت بادکنک حرکت خواهد کرد. چقدر زیبا

این آزمایش چگونه عمل می کند؟

 از آنجایی که بادکنک را بر روی مو، پیراهن یا فرش مالش می دهیم شاید حدس زده باشید که عامل اصلی چیست اما در اصل این آزمایش بر اساس الکتریسته ساکن عمل می کند. وقتی که بادکنک را بر روی سطح مالش می دهیم باعث می شود تا الکترونها بر سطح بادکنک جمع شده و در نتیجه الکتریسیته ساکن منفی را بوجود بیاورد.

 در این لحظه چوب کبریت که در داخل لیوان در حالت تعادل قرار دارد دارای بار خنثی می باشد زمانی که بادکنک دارای بار منفی است به یک جسم خنثی نزدیک می شود الکترونهای آن را دفع و پروتونهای آنها را جذب می کند و باعث ایجاد دو قطب مثبت و منفی در جسم خنثی می شود. بنابراین وقتی بادکنک باردار به جسمی مانند چوب کبریت که دارای بار خنثی است نزدیک می شود آن را جذب خواهد کرد. اما همین کار را در مورد چوب کبریتی که به تنهایی بر روی میز قرار دارد امتحان کنید. هیچ اتفاقی نمی افتد!

در اینجا لازم است تا مجموع نیروهای دیگری را که بر چوب کبریت اعمال می شود آنقدر کاهش دهید که مانند این آزمایش چوب کبریت به حرکت در آید. به همین دلیل است که چوب کبریت را بر روی لبه سکه قرار می دهیم. بالانس کردن چوب کبریت در چنین حالتی باعث می شود تا محیط کمتری از سطح مستقیما درگیر با اصطکاک باشد، چنین حالتی چرخش را برای چوب کبریت بیشتر ممکن می سازد.

🌟💡 به چینین مطالبی علاقه مندید؟

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar