به سیخ کشیدن بادکنک

به سیخ کشیدن بادکنک

 چگونه بادکنک را بدون ترکاندن سوراخ کنیم

. بعضی چیز ها در این جهان با هم ناسازگارند مانند سگ ها و گربه ها، روغن و آب، سوزن و بادکنک. همه می دانند که بزرگترین تهدید برای بادکنک اشیای تیز است. اما با کمی دانش علمی درباره پلیمرها قادر خواهید بود که این کار غیر ممکن را انجام دهید. بادکنکی را با سیخ سوراخ کنید بدون اینکه آن را منفجر کنید. در اینجا ناگهان سوراخ کردن معنای تازه ای به خود می گیرد.

به سیخ کشیدن بادکنک

وسایل مورد نیاز :

چندین بادکنک

 سیخ جوجه چوبی

 روغن آشپزی

  مداد تراش

 جرات!

آزمایش :

 1 در مرحله اول، باید بادکنک را تا جایی که امکان دارد باد کنیم و سپس بگذاریم یک سوم هوا از آن خارج شود. ته بادکنک را گره بزنید .

۲٫ اگر به دقت بادکنک را مشاهده کنید خواهید فهمید که در دو طرف آن یک قسمت زخیم پلاستیکی وجود داردجایی که گره زده اید و طرف مقابل آن این قسمت همان جایی است که می خواهید با سیخ سوراخ کنید. اما فعلا نه. به خواندن ادامه دهید.

۳٫ نوک سیخ چوبی را به درون روغن آشپزی فرو برید که در اینجا به عنوان یک چرب کننده به کار می رود.

  4. نوک سیخ را روی قسمت زخیم بادکنک بگذارید و آن را به داخل فشار دهید. مراقب باشید تا ضربه ناگهانی وارد نکنید. به آرامی فشار دهید و شاید کمی از حرکات چرخشی استفاده کنید تا بادکنک سوراخ شود.

۵٫ سیخ را به داخل بادکنک فشار دهید تا جایی که نوک آن به سمت دیگر بادکنک برسد. به فشار دادن ادامه دهید تا اینکه قسمت پلاستیکی سوراخ شود. نفس راحتی بکشید و به تماشاگران خود تعظیم کنید!

 6. به آرامی سیخ را از بادکنک بیرون بیاورید. البته هوای بادکنک خارج می شود اما بادکنک نمی ترکد. بیایید دوباره این کار را انجام دهیم.

 اما این بار تنش پنهانی بادکنک را خواهید دید:

۱  .قبل از باد کردن بادکنک، با یک مداد ۱۰ تا ۱۵ نقطه روی بادکنک بکشید. نقطه ها باید به اندازه ی بزرگی سر یک چوب کبریت باشند. حتما نقطه ها را در وسط و ته بادکنک هم رسم کنید.

۲٫ بادکنک را تا نصف باد کنید و ته آن را ببندید. اندازه نقطه های روی بادکنک را مشاهده کنید.

.۳ با توجه به سایز نقطه ها در کدام قسمت مولکول های بادکنک بیشتر از همه کشیده می شوند؟ در کدام قسمت از همه کمتر کشیده می شوند؟

۴٫ نوک سیخ را در روغن فرو برید و با استفاده از انگشتتان سیخ را به روغن آغشته کنید.

۵٫ با توجه به مشاهدات قبلی خود در مورد نقطه های روی بادکنک، تصمیم بگیرید که کدام نقطه برای وارد کردن سیخ مناسب تر است. البته قرار نیست که بادکنک ترکیده شود.

این آزمایش چگونه کار می کند؟

 راز این آزمایش، انتخاب آن بخش از بادکنک است که مولکول های لاستیک تحت کمترین فشار و کشش می باشد. پس از کشیدن نقاط روی بادکنک توسط یک مداد، متوجه می شوید که نقطه های دو طرف بادکنک به یک اندازه کوچک هستند. در واقع قسمتی که کمترین فشار به آن وارد می شود را یافته اید. وقتی نوک سیخ به انتهای بادکنک وارد می شود، بدون ترکاندن آن، از بادکنک عبور می کند. اگر جنس لاستیکی بادکنک را زیر میکروسکوپ مشاهده کنید، زنجیره ها و رشته های مولکولی فراوانی را مشاهده خواهید کرد که به آن پلیمر می گویند که قابلیت ارتجاعی این زنجیره های پلیمری باعث کش آمدن لاستیک بادکنک می شود

. دمیدن در بادکنک باعث ارتجاع یافتن این زنجیره ها می شود. حتی قبل از رسم نقاط هم متوجه می شوید که قسمت میانی بادکنک بیشتر از دو طرف انتهایی آن کشیده می شود. حتما باید همان نقطه ای را سوراخ کنید که بادکنک کمتر از همه منبسط شده است. زنجیره های طولانی مولکول ها، در اطراف سیخ کشیده می شوند و از خارج شدن ناگهانی هوای داخل بادکنک جلو گیری می کنند. اگر از یک سیخ نامناسب استفاده کنید یا به سر سیخ روغن نزنید، بادکنک میترکد. زمانیکه سیخ را بیرون می کشید، درمی یابید که هوا از میان منافذ زنجیره های پلیمری که بینشان فاصله افتاده است خارج می شود.

🌟💡 به چینین مطالبی علاقه مندید؟

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar