اونگ دو قلو

آونگ دوقلو جادویی

 با آونگ های دوقولو، شعبده بازی کنید. در حالیکه شعبده بازان به هنر فریبکاری و گیج کردن تماشاچیای خود تکیه می کنند، ما می خواهیم با استفاده از قوانین علمی به همان نتیجه برسیم. با آزمایش آونگ دوقولو باعث می شوید که دوستانتان فکر کنند قدرت ماورایی دارید. همه آن چیزی که احتیاج دارید از وسایل معمولی است که در کم ترین زمان می توانید افراد را با آن سرگرم کنید.

آونگ دوقلو جادویی 

وسایل مورد نیاز :

دو پایه بلند

نخ یا کاموا

دو محفظه فیلم

نوار چسب

قیچی

آب

 آزمایش :

۱٫ به دقت با یک قیچی روی در پوش هر کدام از محفظه های فیلم سوراخی ایجاد کنید. می توانید از در باز کن یا یخ شکن هم استفاده کنید.

۲٫ دو نخ را به اندازه ۱۵ سانتی متر ببرید و در پوش محفظه ها را با آن ببندید. با استفاده از نوار چسب، نخ ها را درون درپوش محکم کنید.

۳٫محفظه های فیلم را تا نیمه از آب پر کنید و درپوش ها را روی محفظه برگردانید. در هر دو محفظه دقیقا یک مقدار آب بریزید

۴٫یک نخ ۶۰ سانتی را به دو سر پایه های فلزی گره بزنید و با چسب محکم کنید. پایه ها را تا جاییکه نخ ها نسبتا محکم بمانند از هم دور نگه دارید.

۵٫به فاصله ۲۰ سانت از هر پایه، نخ های متصل به محفظه ها را، به نخ متصل به پایه ها ببندید. همانطور که نخ ها را گره می زنید، سعی کنید طولشان را به یک اندازه درست کنید.

۶٫اکنون که دو آونگ دارید، وقت شعبده بازی رسیده است، آونگ یکی از محفظه ها را به پشت بکشید و سپس آن را رها کنید

۷٫ با گذشت زمان، مشاهده خواهید کرد که آونگ محفظه دیگر که آن را حرکت نداده بودید شروع به تکان خوردن می کند. هرچقدر که این آونگ بیشتر تکان می خورد، آونگ اولیه کم تر حرکت می کند تا اینکه کاملا متوقف می شود. سپس این فرآیند دوباره تکرار می شود.

این آزمایش چگونه کار می کند؟

 چیزی که تجربه می کنید حرکت دو آونگ است. زمانیکه یکی از آونگ ها را به عقب می کشید، متوجه خواهید شد که نخ متصل به دو آونگ را هم به عقب می کشید. حرکت نخ متصل به آرامی شروع به تولید انرژی در آونگ دوم می کند تا اینکه هر دو آونگ به انرژی یکسانی می رسند. انرژی از آونگ در حال حرکت اولیه به آونگ دوم منتقل می شود تا اینکه کاملا از حرکت می ایستد و این فرایند دوباره تکرار می شود.

 بیشتر بدانید:

 این آزمایش را از جنبه های مختلف بررسی کنید تا تاثیراتش را مشاهده کنید.

طول آونگ ها را تغییر دهید.

  میزان استحکام نخ های متصل را تغییر دهید.

از دو آونگ با طول های مختلف استفاده کنید.

 مقدار آب موجود در محفظه های فیلم را تغییر دهید.

🌟💡 به چینین مطالبی علاقه مندید؟

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar