قوطی جادویی

قوطی جادویی

نمایش جادویی تبدیل انرژی ها!
در این آزمایش، قوطی جادویی را معرفی می‌کنیم. این قوطی می‌تواند قوطی معمولی شیرخشک، روغن یا هرچیزی که شما دوست دارید باشد فقط مهم این است که حالت استوانه‌ای داشته باشد. وقتی این قوطی را روی زمین می‌غلتانید مشاهده می‌کنید که مانند یک دوست باوفا دوباره به سمت شما باز می‌گردد! می‌خواهید بدانید که چطور کار می‌کند؟

وسایل مورد نیاز:
•قوطی شیرخشک یا هر قوطی استوانه‌ای دیگر
•میخ یا هر وسیله تیز دیگر
•باتری ۹ ولتی یا هر وسیله‌ای که هم وزن آن باشد
•کش لاستیکی
•۲ عدد سنجاق کاغذ
•نوار چسب

آزمایش:
۱٫ ته قوطی شیرخشک را با میخ سوراخ کنید. وقتی از وسایل تیز استفاده می کنید بسیار مواظب باشید. و همینطور اگر از قوطی شیرخشک استفاده می‌کنید مراقب لبه‌های تیز آن باشید.
۲٫ سوراخی مشابه روی درپوش قوطی ایجاد کنید.
۳٫ باتری ۹ ولتی را در وسط کش لاستیکی ببندید. اطمینان حاصل کنید که هر دو قسمت کش به باتری متصل شده است.
۴٫ یک انتهای کش لاستیکی را به سمت سوراخ کف قوطی ببرید و با سنجاق کاغذ محکم کنید.
۵٫ کش را به اندازه طول قوطی بکشید و از سوراخ درپوش رد کنید.
۶٫ کش را با سنجاق ببندید.
۷٫ درپوش را روی قوطی قرار دهید. آیا باتری با کف قوطی تماس دارد؟ اگر نه موفق شده اید! اما اگر تماس دارد از کش لاستیکی کوتاهتری استفاده کنید.
۸٫ ممکن است تنظیم این وسیله کمی طول بکشد اما بالاخره موفق خواهید شد.
۹٫ قوطی را روی سطح صاف و محکمی قرار دهید و بغلتانید. وقتی قوطی ایستاد، دوباره به سمت شما باز خواهد گشت. احساساتتان را کنترل کنید!

این آزمایش چگونه کار می‌کند؟
بازگشت قوطی مثال خوبی از تبدیل انرژی است. وقتی قوطی را می‌غلتانید انرژی جنبشی دارد. وقتی سرعتش کم می‌شود انرژی جنبشی آن توسط کش پیچ خورده داخل قوطی به انرژی پتانسیل تبدیل می‌شود. انرژی پتانسیل کش پیچ خورده، هنگام باز شدن کش، دوباره به انرژی جنبشی تبدیل شده و قوطی را باز می‌گرداند.
راز این انتقال انرژی در وزنه ایست که در داخل قوطی به کش بسته‌اید. وقتی وزنه توسط جاذبه زمین به سمت پایین کشیده می‌شود، از سمت کش هم نیروی چرخشی به آن وارد می‌شود. وقتی نیروی وارد شده از طرف جاذبه بر روی وزنه از نیروی پیچ خوردن کش بیشتر باشد، کش نمی تواند باعث چرخیدن وزنه شود و به همین دلیل کش به پیچ خوردن ادامه می‌دهد.
وقتی همه انرژی جنبشی تبدیل به گرما (اصطکاک) یا انرژی پتانسیل (کش پیچ خورده شده) می‌شود، قوطی می‌ایستد و کش شروع به باز شدن می‌کند. بنابراین قوطی به عقب برمی‌گردد.

🌟💡 یک پیشنهاد ویژه برای شما:

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar