بطری و بادکنک

بطری و بادکنک

 نمایشی فوق العاده از فشار هوا !

اگر از شما بخواهیم که بادکنکی را درون بطری باد کنید یا آن را با آب پر کنید، شاید فکر کنید که کار راحتی باشد. دوباره فکر کنید!

 آزمایش بادکنک محتوی آب در بطری، نیروی فشار هوا را نشان می دهد و می توانید با آن دوستانتان را سرگرم کنید.

بطری و بادکنک

وسایل مورد نیاز :

بطری یک لیتری

نوار چسب

 بادکنک

سنجاق ته گرد

 آب

 آزمایش :

۱٫ بادکنک را باد کنید. مشکلی پیش نمی آید اینطور نیست؟ بادکنک را درون بطری قرار دهید و دهانه آن را دور دهانه بطری بکشید.

۲ . نفس عمیقی بکشید و بادکنک را باد کنید. نمی توانید این کار را انجام دهید چرا ؟ چه اتفاقی افتاده است؟

۳٫ به این سوال پاسخ خواهیم داد. زیر بطری را با یک سنجاق ته گرد سوراخ کنید.

 4.نفس عمیق دیگری بکشید به یاد داشته باشید که دفعه قبل کردن بادکنک چقدر سخت یا در واقع غیر ممکن بود و دوباره در بادکنک بدمید.

 5. اینبار آسان بود! در همان حالی که بادکنک باد شده است، سوراخ کف بطری را با انگشت بپوشانید و دهانتان را از روی بطری بردارید. بادکنک به همان حالت باد شده باقی می ماند!

۶٫انگشتتان را از روی سوراخ کف بطری بردارید. در این صورت باد درون بادکنک خالی می شود.

 7. اکنون مقداری آب به آن اضافه کنید.

 8. بادکنک را باد کنید و سوراخ بطری را با نوار بپوشانید. مطمئن شوید که نوار روی سوراخ را پوشانده است

۹٫ بادکنک باد شده را از آب پر کنید و آن را ببندید. در اینجا شما به بادکنک محتوی آب درون بطری دست یافته اید.

۱۰٫قرار بود که با این کار دوستانتان را سرگرم کنید. پس دست به کار شوید.

۱۱٫زمانی که بادکنک را باد کردید و در آن آب ریختید، بادکنک را باز نگه دارید و سوراخ کف بطری را با انگشتتان نگه دارید.به دوستتان نشان دهید که بالاخره توانستید بادکنک محتوی آب را در بطری درست کنید. زمانیکه آنها می خواهند ببینند آیا واقعا در بادکنک آب وجود دارد یا نه، انگشتتان را از روی سوراخ بردارید. با این کار آب به بیرون ریخته می شود و همه خیس می شوند.

 این آزمایش چگونه کار می کند؟

 بار اول بادکنک باد نخواهد شد زیرا در بطری هوا وجود دارد و با باد شدن بادکنک هوای داخل بطری متراکم شده و مانع از این می شود که نتوانید بیشتر بادکنک را باد کنید. اما در ادامه با ایجاد سوراخ هوای اضافه را از بطری خارج کرده اید و وقتی سوراخ را مسدود می کنید و دهانه ی بادکنک را باز می کنید بادکنک می خواهد هوای داخل خود را خالی کند اما کوچک شدن بادکنک باعث کاهش فشار هوای داخل بطری می شود و این اختلاف فشار مانع از کوچک شدن بیشتر بادکنک می شود و تا زمانیکه سوراخ را نگه داشته اید، بادکنک به صورت باد شده باقی می ماند و زمانیکه انگشتتان را از روی سوراخ بر می دارید، هوای بیرون به داخل بطری روانه شده و بادکنک خالی می شود. تصور کنید که هنگامی که بادکنک در حالت باد شده است، دستتان خسته شود. به راهتی درپوش را روی بطری قرار دهید و سپس دستتان را بردارید. برای اینکه هوا درون بطری جاری شود باید هر دو طرف آن باز باشد.

 آزمایش کنید:

چگونه سوراخ های بیشتر یا یک سوراخ بزرگ می تواند سرعت باد شدن یا خالی شدن بادکنک را تغییر دهد؟ سوراخ های بزرگتر یا بیشتر چه تاثیری بر جریان هوای بادکنک درون بطری دارد؟ این کار را امتحان کنید. بادکنک ها و بطری ها ترکیب زیبایی از علم را می آفرینند.

🌟💡 به چینین مطالبی علاقه مندید؟

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar