حباب های ضد ضربه

حبابهای ضد ضربه

تجربه بی نظیر لمس کردن حبابها!
حباب‌ها جادویی هستند. تنها مقدار کمی از هوا درمحفظه نازک صابون و آب به دام افتاده است، اما شکل کروی و منظم و همینطور رنگ‌های زیبا، آن را به علمی شگفت انگیز تبدیل کرده است.

وسایل مورد نیاز:
• آب مقطر یک پیمانه (۲۴۰ میلی لیتر)
• صابون مایع ۲ قاشق غذا خوری (۳۰ میلی لیتر)
• گلیسیرین یک قاشق غذا خوری (۱۵ میلی لیتر)
• دستکش معمولی
• نی حباب ساز

آزمایش:
۱٫ با لیست ذکر شده در بالا، محلول حباب را بسازید. حداقل ۲۴ ساعت زودتر محلول خود را تهیه کنید. زیرا اگر بی حرکت بماند محلول حباب قوی‌تر می‌شود.
۲٫ با استفاده از نی، حبابی به اندازه توپ بیسبال درست کنید. برای این کار می‌توانید از یک پیپت پلاستیکی استفاده کنید برآمدگی بالای آن را از وسط ببرید و در سمت دیگر آن بدمید.
۳٫ دستکش را به دست کنید و به حباب ضربه بزنید. همینطور با پیراهن و شلوارتان. به زودی متوجه می‌شوید که بعضی از پارچه‌ها بهتر از بقیه در این آزمایش کار می‌کنند.
در مورد اجزای ترکیبی
آب:
تنها بخش مهم محلول حباب، آب می‌باشد. آب با کیفیت، که آهن و مواد معدنی آن زیاد نیست، بهتر می‌باشد. اگر نسبت به کیفیت آب خود مطمئن نیستید یک گالن آب مقطر تهیه کنید.
صابون:
وقتی نوبت به صابون می‌رسد، مایع ظرف شویی خانگی بهتر از هرچیزی در این آزمایش به درد می‌خورد.
گلیسیرین:
گلیسیرین همان افزودنی رمز آلودی هست که به حباب، استحکام بیشتری می‌بخشد. به خاطر قیمت یک بطری گلیسیرین با کیفیت بالا، غافلگیر نشوید. برای تهیه گلیسرین با خلوص بالا به داروخانه محل زندگی خود مراجعه کنید. (نکته: بعضی از دستور العمل های ساخت حباب به دلیل گران بودن و در دسترس نبودن گلیسیرین، به جای آن از شربت Karo Syrup استفاده می‌کنند.)
رنگ حباب‌ها:
رنگی که به واسطه انعکاس و یا تجزیه امواج نور در سطح داخلی و خارجی دیواره حباب، مشاهده می‌کنیم همانند رنگ رنگین‌کمان یا یک قطره نفت است. هرگز نمی توانید یک حباب را رنگ کنید زیرا ضخامت آن تنها یک میلیونیوم اینچ می‌باشد. حباب‌ها از خود رنگی ندارند و تنها به خاطر تجزیه و انعکاس نورهای اطراف خود رنگی دیده می‌شود.

این آزمایش چگونه کار می کند؟
حباب‌های ضربه‌ای شگفت انگیز هستند زیرا بیشتر افراد همچین پدیده‌ای را ندیده‌اند. تجربه ثابت کرده که حباب‌های معمولی هنگام تماس با هر چیزی، منفجر می‌شوند. چرا؟ بزرگترین دشمن حباب، روغن و گرد و غبار است. اگر یک حباب بزرگ در محیطی عاری از روغن و غبار باشد می‌تواند به مدت بسیار طولانی باقی بماند. در حقیقت شما با به دست کردن دستکش مانع از تماس روغن روی پوستتان با حباب می‌شوید. (به اینکه چرا در این آزمایش دستکش پرزدار بهتر عمل می‌کند فکر کنید!)

🌟💡 یک پیشنهاد ویژه برای شما:

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar