آب ضد جاذبه

آب ضد جاذبه

آبی که با جاذبه زمین مقابله می‌کند!
آب موجود در رودخانه‌ها، لیوان، یا آب جاری از ابرها، همگی از جاذبه زمین پیروی می‌کنند. این آبها به دلیل جاذبه گرانشی زمین، سمت آن سرازیر می‌شوند. اما چه می‌شود اگر بگوییم که می‌توانید یک لیوان آب را سر و ته کنید بدون اینکه روی زمین بریزد؟ این همان چیزی است که در پدیده آب ضد جاذبه رخ می‌دهد. آب ضد جاذبه، آزمایش ساده ایست که ویژگی‌های فیزیکی خارق العاده آب را نشان می‌دهد.

وسایل مورد نیاز:
• یک لیوان لبه گرد
• یک دستمال جیبی
• یک پارچ آب
• یک کاسه یا سینک ظرف‌شویی

آزمایش:
۱٫ روی لیوان را با دستمال بپوشانید و از قرار گرفتن نقطه مرکزی دستمال در داخل لیوان، اطمینان حاصل کنید.
۲٫ به اندازه سه چهارم لیوان، از قسمت میانی دستمال جیبی درون لیوان آب بریزید.
۳٫ به آرامی دستمال را به سمت پایین لیوان بکشید و آن را فشرده کنید. (آن را محکم در سرتاسر لیوان بکشید). ته دستمال را به کف لیوان بچسبانید.
۴٫ یکی از دست‌هایتان را روی دهانه لیوان قرار دهید و با دست دیگر آن را برگردانید.
۵٫ دست پایینی را از دهانه لیوان بردارید (به آرامی) مشاهده می‌کنید که آب در داخل لیوان می‌ماند. همه شما را تشویق می‌کنند و می‌پرسند «چطور این کار را انجام دادید؟»
۶٫ در انتها دستتان را روی دهانه لیوان قرار دهید و لیوان را به حال اولیه برگردانید (به‌سمت بالا). دستمال را از روی لیوان بردارید و آب را به درون پارچ بریزید. البته که سزاوار تشویق هستید.

این آزمایش چگونه کار می‌کند؟
بیشتر افراد پیش‌بینی می‌کنند که آب از منافذ دستمال عبور کرده و سرازیر می‌شود زیرا هنگام ریختن آب در لیوان، آب از میان همین منافذ به درون لیوان ریخته شده است. زمانی که دستمال به طور محکم بر دهانه لیوان کشیده شده است، منفذ‌های آن توسط آب بسته می‌شوند. این عمل به مولکول‌های آب این اجازه را می‌دهد که به دیگر مولکول‌های آب بپیوندند و کشش سطحی ایجاد کنند. آب با وجود منافذ کوچک دستمال، درون لیوان باقی می‌ماند زیرا مولکول‌های آن به هم متصل شده‌اند تا غشای باریکی بین قسمت‌های باز دستمال ایجاد کنند. مراقب باشید تا لیوان را کج نکنید زیرا با این کار دیگر کشش سطحی نمی‌تواند با جاذبه مقابله کند و دیگران را با سرازیر شدن آب متعجب می‌کنید. (درباره چرایی این پدیده فکر کنید!)

🌟💡 یک پیشنهاد ویژه برای شما:

مطلب فوق از مجموعه “آزمایشگاه خانگی علوم” تهیه شده، شما می‌توانید مجموعه کامل را با کلیک بر لینک مقابل مشاهده کنید.

telegram-bar