تیر هوایی

آیا تیراندازی هوایی می‌تواند کسی را بکشد؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش‌آمده باشد که آیا تیراندازی هوایی بی‌خطر است؟ تکلیف گلوله شلیک‌شده چه می‌شود؟
در همین ابتدای کار باید بگوییم در روزهای گذشته خبر فوت یک نفر و زخمی شدن دو نفر دیگر در کشور افغانستان به علت تیراندازی‌های هوایی افراد مسلح، بخاطر پیروزی تیم ملی کریکت این کشور منتشر شد.
حالا بیایید این موضوع که”آیا تیراندازی هوایی می‌تواند کسی را بکشد؟ ” را بررسی کنیم.
در بسیاری از مناطق جهان شلیک هوایی برای ابراز شادی در جشن‌ها و پیروزی‌ها مرسوم است. در پاکستان، افغانستان، هند، بسیار از مناطق آمریکای لاتین و حتی ایالات‌متحده این کار انجام می‌شود. هرچند در هرکدام از مناطق با صورت متفاوتی انجام می‌شود، اما به خاطر خطرات ناشی از آن در بسیاری از شهرهای دنیا این کار غیرقانونی است.
زمانی که یک گلوله به آسمان شلیک می‌شود، یک گلوله در این شرایط سرعت اولیه در حدود ۸۸۰ متر بر ثانیه دارد که درنهایت با از دست دادن انرژی جنبشی‌اش برای لحظه‌ای متوقف می‌شود و سپس دوباره به سمت پایین حرکت می‌کند.
شکل گلوله در بررسی مهم است، ممکن است با ساچمه‌های کروی یا مرمی‌های مخروطی شکل روبه‌رو باشیم. در شرایطی که با یک گلوله کروی روبه‌رو هستیم شرایط محاسبه کمی ساده‌تر است و گلوله در برگشت خطر کمی دارد؛ اما در مورد گلوله‌های جنگی با مرمی های مخروطی شرایط متفاوت است.
در مورد مرمی‌های مخروطی شکل حتی ممکن است در زمان سقوط روی گلوله به سمت زمین نباشد که باعث می‌شود گلوله با مقاومت هوای بیشتری روبه‌رو بشود؛ اما این فقط یک احتمال است در بسیاری از موارد گلوله با صورت سقوط می‌کند و این نکته به دو جهت موردتوجه است، اول آنکه گلوله‌ها به صورت آئرودینامیک ساخته‌شده‌اند تا با کمترین مقاومت هوا مواجه بشوند. دوم آنکه، سر مرمی ها برای نفوذ طراحی‌شده‌اند و معمولاً به سورت تیز هستند.
هنگامی که یکشی سقوط می‌کند، دو نیروی اصلی در حرکت آن تأثیر دارد، نیروی گرانش و نیروی مقاومت هوا؛ هر چه سرعت حرکت در یک سیال بیشتر باشد نیروی پس کشی سیال نیز بیشتر می‌شود. گلوله ما که در حال برگشت به سمت زمین است، هر لحظه با توجه به نیروی گرانش وارد بر آن بر سرعتش افزوده می‌شود، این افزایش سرعت باعث زیادشدن نیروی پس کشی هوا می‌شود. در نهایت نیروی پس کشی هوا و نیروی گرانش به یک تعادل می‌رسند و گلوله با یک سرعت ثابت موسوم به سرعت حد سقوط می‌کند.
آزمایش‌های زیادی توسط کارشناس‌های نظامی برای اندازه‌گیری قدرت گلوله‌های سقوط‌کننده انجام‌شده است. برای مثال یک گلوله از کالیبر ۰٫۳۰ در نهایت به سرعت حدی ۹۰ متر بر ثانیه می‌رسد که سرعت زیادی است و برای نفوذ به بدن انسان کافی است.
در یک مطالعه مشخص شد؛۳۲٪ از حوادثی که افرادی مورد اصابت گلوله‌هایِ، شلیک هوایی قرارگرفته‌اند، منجر به مرگ شده است. این مقدار برای شلیک مستقیم ۶٪ است. دلیل اصلی آن این است که ۷۷٪ گلوله‌ها در حالت شلیک هوایی به سر اصابت کرده و این در حالی است که بیشتر شلیک‌های مستقیم به بدن افراد بوده.

منبع: علمنا

علم آوا

این مقاله را بشنوید

🌟💡 یک پیشنهاد ویژه برای شما:

 

 

 

شما می‌توانید با عضویت در کانال رسمی باشگاه در تلگرام، آزمایشات جذاب علمی، مطالب آموزشی و هدایای ارزشمند علمی باشگاه را در روز انتشار به صورت آنلاین در گوشی همراه خود دریافت کنید.