لمس فراصوت

لمس ناموجود‌ها !

فناوری جدیدی در حوزه علوم لمسی با استفاده از امواج فرا صوت برای ایجاد اشیاء سه بعدی قابل لمس ایجاد شده است.
تصور کنید صبح با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می شوید؛ دست شما در هوا دکمه ساعت را لمس می کند و زنگ قطع می شود . اما در حقیقت شما هرگز به ساعت دست نزدید بلکه شما تجسمی سه بعدی از دکمه ساعت که توسط امواج فراصوت ایجاد شده را لمس کرده اید.
تعداد محققانی که در سراسر جهان به کارگیری امواج صوتی برای شبیه سازی لمسی را بررسی می کنند به طور قابل توجهی رو به رشد است. محدوده فرکانس این امواج به گونه ای است که شنیده نمی شود و در عین حال آن قدر قوی است که باعث تحریک حس لامسه می شود و به پوست فشار می آورد. دانشمندان می توانند با متمرکز کردن امواج در نقاط مختلف، شکل های مختفی را ایجاد کنند که توسط حس لامسه قابل درک است.
با کمک این فناوری می توان اشیا مجازی مختلفی ساخت که در هوا شناور هستند؛ اشیایی که در حقیقت توهمی سه بعدی و قابل لمس محسوب می شوند. بدن انسان صدا و لامسه را به شکل مشابهی درک می کند. فشاری که به پایانه های عصبی سلول های پوست می آید باعث انتشار سیگنال در مغز می شود. همچنین گوش داخلی نیز دارای سلول هایی است که صدا را به سیگنال های الکتریکی در طول اعصاب مغز تبدیل می کند.
در حال حاضر امواج فراصوت در بعضی خودرو ها، سنسور پارکینگ و دستگاه های پزشکی استفاده می شود. به کار گیری این امواج در سونوگرافی به کمک پزشکان می آید تا قادر باشند رشد جنین را ببینند. تحقیقات دانشمندان روی امواج صوتی سابقه ای بیش از صد سال دارد؛ اما آنچه قابل توجه است کشف راه های تازه برای استفاده از این امواج در دستگاه های الکترونیکی است.
یکی از ایده های جالبی که برای استفاده از این فناوری مطرح است به کار بردن آن در ارتباطات از راه دور بین انسان هاست. اگرچه انتقال تصاویر و کلمات به راحتی برای ما میسر است اما تصور کنید بتوانید با تصویر سه بعدی، با دوستتان که دور از شماست دست بدهید. اگرچه فناوری امواج فراصوتی قابل لمس هنوز به شکل تجاری مورد استفاده قرار نگرفته و در دست تحقیق و بررسی است اما به زودی منشا تحولی عظیم در زندگی روزمره ما خواهد بود.

منبع: علمنا

علم آوا

این مقاله را بشنوید

گوینده: خانم فاطمه صادقی – نماینده باشگاه در ایلام

🌟💡 یک پیشنهاد ویژه برای شما:

 

شما می‌توانید با عضویت در کانال رسمی باشگاه در تلگرام، آزمایشات جذاب علمی، مطالب آموزشی و هدایای ارزشمند علمی باشگاه را در روز انتشار به صورت آنلاین در گوشی همراه خود دریافت کنید.