این مجموعه شامل فیلم های تدریس فیزیک توسط پروفسور “والتر لویین” از دانشگاه MIT می‌باشید که توسط باشگاه علمی پژوهشی فیزیک آریان پژوه به صورت کامل و روان ترجمه و پس از بازبینی‌های دقیق علمی به صورت زیرنویس بر روی فیلم اصلی قرار داده شده است.

از این دوره آموزشی به عنوان برترین و جذابترین دوره آموزش فیزیک پایه در جهان یاد می شود و تا کنون مورد استفاده میلیونها نفر در سراسر جهان از اساتید و دانشجویان این رشته، دبیران فیزیک و دانش آموزان و علاقه‌مندان به این علم قرار گرفته است.

پروفسور والتر لویین در این دوره آموزشی در هر جلسه برای آموزش هریک از مفاهیم علمی فیزیک، علاوه بر شرح معادلات و روابط مربوطه، آزمایشی جذاب و خارق العاده را برای نمایش آنچه در پای تخته توضیح داده طراحی و به جذابترین شکل اجرا می کند. و به این شکل هرچه را که بر روی تخته سیاه و با استفاده از فرمولها و قوانین علمی اثبات کرده را با انجام آزمایشات به صورت عملی نیز اثبات می کند.

کلیپ کوتاهی از شیوه تدریس پروفسور والتر لویین

مجموعه آموزش فیزیک پروفسور لویین شامل ۳۵ جلسه تدریس فیزیک پایه ۱(فیزیک مکانیک، سیالات و فیزیک جدید) و ۳۶ جلسه تدریس فیزیک پایه ۲ (الکتریسیته، مغناطیس و اپتیک) بوده و منبع تدریس این مباحث کتاب “فیزیک هالیدی” می باشد.
سبک تدریس پروفسور والتر لویین تا کنون بارها توسط نهادهای مختلف علمی جهان مورد تقدیر رسمی قرار گرفته و به مفختر به لقب برترین مدرس فیزیک پایه جهان شدند! و بسیاری از مدرسین و اساتید فیزیک در جهان شیوه تدریس ایشان را به عنوان الگویی موفق و تاثیرگزار سرمشق تدریس خود قرار داده اند.
ویدئوهای آموزش فیزیک ایشان بیش از یک میلیون بازدید در سال داشته و جذابیت این آموزشها تا جایی بوده که فردی مثل “بیل گیتس” موسس مایکروسافت هم با علاقه بسیار تمامی جلسات آموزش فیزیک این استاد را مشاهده و دنبال کرده،

bill-gates-lewin

بیل گیتس در باره لویین می نویسد: ” لویین معلمی باورنکردنی است که علاقه ای شدید به فیزیک داشته و چگونگی نگریستن به جهان را به شما می آموزد. او واقعا به این علم جان می بخشد.” (لینک متن کامل)

شما اگر علاقه مند به یادگیری فیزیک هستید با استفاده از این دوره آموزشی طعم شیرین آموزش فیزیک را به معنای واقعی خواهید چشید و به شکلی کاملا مفهومی و جذاب آن را برای همیشه خواهید آموخت. در این مجموعه، آموزش فیزیک از نقطه صفر آن (یعنی مباحث اندازه گیری) شروع میشود و کل مباحث فیزیک پایه را پوشش می دهد. به شکلی که حتی اگر سابقا هیچ مطالعه قبلی ای در خصوص فیزیک نداشته باشید با استفاده از این مجموعه آموزشی می توانید به جذابترین و خلاقانه ترین شکل فیزیک را بیاموزید.
و اگر مدرس فیزیک هستید (چه در سطح مدارس و چه دانشگاه) می توانید از این مجموعه آموزشی به عنوان یکی از برترین طرح درسهای فیزیک در جهان استفاده کنید. و حتی اگر امکان اجرای برخی از آزمایشات را به صورت عملی در کلاس نداشته باشید نمایش فیلم اجرای آزمایش مربوطه می تواند به تاثیرگذاری و جذابیت هرچه بیشتر تدریستان کمک شایانی داشته باشد.

این دوره آموزشی برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که در بالا اشاره شد چه شما علاقه مند به یادگیری فیزیک باشید و چه مدرس فیزیک این مجموعه می تواند برایتان بسیار مفید و موثر باشد. با اینحال در ادامه به صورت مختصر به فواید اصلی این مجموعه برای هر یک از گروه ها اشاره می کنیم:

- دانش آموزان مدارس تیزهوشان در مقطع متوسطه دوم

در مدارس خاص و تیزهوشان آموزش فیزیک در سطحی بالاتر و عمیقتر از کتابهای درسی معمولی و اکثرا در سطح فیزیک پایه دانشگاهی تدریس می شود، لذا استفاده از این مجموعه آموزشی می تواند به نحوی بسیار موثر برای این گروه از دانش آموزان مفید باشد.

- دانش آموزانی که قصد شرکت در آزمونهای المپیاد فیزیک را دارند

دانش آموزانی که قصد شرکت در آزمونهای المپیاد فیزیک را دارند چه این آزمون در سطح منطقه باشد چه کشور و یا حتی بین المللی، شرکت کنندگان علاوه بر اینکه لازم است فیزیک را در سطحی فراتر از کتابهای درسی معمول یاد بگیرند فهم دقیق مباحث علمی فیزیک در میزان موفقیت آنها در این آزمونها نقش بسیار حیاتی ای دارد. لذا این مجموعه آموزشی با سبک خاص و خلاق تدریس پروفسور لویین می تواند به عنوان برترین منبع آموزش فیزیک جهان می تواند در موفقیت این عزیزان نقش کلیدی داشته باشد.

- معلمین فیزیک و علوم تجربی

تدریس های پروفسور لویین به معلمین کمک می کند که علاوه بر اینکه با مروری دقیق و عمیق بر مفاهیم علمی فیزیک داشته باشند، از آن به عنوان الگویی موفق برای طراحی طرح درسهای خود استفاده کنند. همچنین آزمایشات جذابی که برای اثبات عملی هر یک از مباحث توسط پروفسور لویین اجرا می شود نیز بسیار به غنای بیشتر کلاس شما می افزاید و حتی اگر امکان اجرای عملی آن آزمایشات را در کلاس نداشته باشید نمایش فیلم آزمایش مربوطه در زمان تدریس می تواند در جذابیت و تاثیرگذاری کلاس و نیز آموزش دقیقتر و عمیقتر مطالب تدریس شما تاثیر بسیاری داشته باشد.

- دانشجویان رشته های علوم پایه و فنی مهندسی و تربیت معلم

در رشته های علوم پایه و فنی مهندسی فهم دقیق و عمیق فیزیک پایه بسیار مهم و حیاتی است به شکلی که نه تنها در طول دوره تحصیل بلکه در طول زندگی حرفه ای نیز بیشترین کاربرد را دارد، و در یک کلام فیزیک پایه، سنگ بنای اولیه تمام آموزشهایی که دانشجویان رشته های علوم پایه و فنی مهندسی می بینند. لذا این دوره آموزشی می تواند برای این گروه از دانشجویان بسیار مفید باشد.

- دانشجویان رشته فیزیک بالاخص دانشجویان تربیت معلم و پیام نور

ضمن توضیحی که در بالا در خصوص نیاز دانشجویان رشته های علوم پایه به این دوره آموزشی ذکر شد، باید اشاره کنیم که دو گروه خاص از دانشجویان نیاز ویژه ای به این دوره آموزشی دارند:

۱-    دانشجویان رشته فیزیک در دانشگاه های تربیت معلم: آموزش دقیق مباحث فیزیک پایه خصوصا برای دانشجویان این رشته که اکثرا بعد از فارغ التحصیلی قصد تدریس این علم را دارند بسیار مهم و حیاتی است. بالاخص دانشجویان رسته فیزیک در دانشگاه های تربیت معلم. این دوره آموزشی برای این دسته از دانشجویان علاوه بر یادگیری دقیق و عمیق مفاهیم فیزیک، آموزش سبک تدریس جذاب و خلاق فیزیک هم هست!

۲-    دانشجویان رشته فیزیک در دانشگاه پیام نور: اساتید محترم فیزیک در دانشگاه پیام نور با توجه به ساعت کم کلاسهای حضوری، وقت کافی برای پرداختن به مفاهیم عمیق فیزیک را ندارند و به همین دلیل مجبور خواهند بود که از شرح بسیاری از مطالب مهم و مفهومی فیزیک صرفنظر کنند. در چنین شرایطی نقش دانشجو برای جبران این خلاء آموزشی بسیار مهم و حیاتی است. لذا این دوره آموزشی جهت رفع این جلاء آموزشی برای این دسته از دانشجویان بسیار می تواند مفید و موثر باشد.

- مدرسین فیزیک دانشگاهی در مقطع کارشناسی

دوره آموزش فیزیک پروفسور لویین به اعتراف بسیاری از بزرگان آموزش فیزیک در جهان یکی از جذابترین و خلاقانه ترین دوره های آموزش فیزیک پایه در جهان است. لذا این دوره آموزشی می تواند منبع و مرجع بسیار خوبی برای اساتید فیزیک نیز باشد که با استفاده از آن بر کیفیت سطح و شیوه آموزش خود بیافزایند و همچنین یک راهنمای بسیار عالی برای فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی فیزیک است که قصد تدریس این درس را در دانشگاه دارند. و از آنجا که در اکثر دانشگاه ها امکانات لازم برای اجرای عملی آزمایشات فیزیک در کلاس (و حتی آزمایشگاه فیزیک) موجود نیست، نمایش فیلم آزمایشهای مربوطه می تواند به غنا و جذابیت تدریس اساتید این حوزه بیافزاید.

- کلیه علاقه مندان به یادگیری مفهومی فیزیک

همانطور که در بالا اشاره شد در این مجموعه، آموزش فیزیک از نقطه صفر آن آغاز می شود. لذا اگر شما تنها علاقه مند به یادگیری این علم پر رمز و راز و جذاب هستید بدون نیاز به هیچ پیش زمینه مطالعاتی در این رشته می توانید یادگیری فیزیک را همراه با پروفسور والتر لویین آغاز کنید. شیوه تدریس پروفسور لویین به شکلی است که حتی اگر شما در زمینه ریاضیات هم مهارت نداشته باشید باز هم می توانید از این مجموعه آموزشی برای آموزش مفهومی فیزیک به صورت دقیق و عمیق استفاده کنید.

توضیحات پروفسور لویین درباره این دوره آموزشی

معرفی پروفسور والتر لویین

شاید بهتر باشد که معرفی این استاد بزرگ را از زبان یکی از نزدیکترین دوستان و همکارانش یعنی پروفسور ” وارن گلدشتاین” بشنوید. متن زیر بخشی از مقدمه کتاب “به خاطر فیزیک” نوشته والتر لویین- و با مقدمه گلدشتاین است که ایشان در این مقدمه پروفسور لویین را به خوبی معرفی می کند:

لوین با معرفی شگفتی های فیزیک افراد را محسور می کند. اما رمز کار او چیست؟ او می گوید:«من مردم را با دنیای اطرافشان آشنا می کنم، دنیایی که در آن زندگی می کنند و با آن مانوس اند، اما مثل یک فیزیک دان با آن برخورد نمی کنند. اگر درباره امواج آب صحبت کنم، از آنها می خواهم آزمایش هایی درون وان حمام انجام دهند; در این صورت با آن پدیده ارتباط برقرار می کنند. این ویژگی فیزیک را دوست دارم که باید همه چیز را توجیه کنید و این می تواند برای من و آنها تجربه فوق العاده ای باشد; من آنها را به فیزیک علاقه مند می کنم! گاهی وقتی شاگردان به طور جدی درگیر درس می شوند، کلاس درس به صورت رویداد جالبی در می آید.»

شاید او بالای نردبانی به ارتفاع پنج متر بنشیند و با نی بلندی که از لوله آزمایشگاه ساخته شده از یک بشر، آب میوه بنوشد یا با قرار دادن سرش در مسیر گوی کوچک اما کاملا پرزور و ویرانگری که در فاصله چند میلی متری چانه او در نوسان است خود را در معرض آسیب های جدی قرار دهد. شاید تفنگی را به دو قوطی رنگ پر از آب شلیک کند، یا- مثل کاری که دانشمند دیوانه ای در فیلم های علمی- تخیلی در آزمایشگاه انجام می دهد – خودش را با دستگاه عجیب و غریب بزرگی موسوم به ژنراتور وان دو گراف با ۳۰۰ هزار ولت الکتریسیته شارژ کند تا موهای قبلا آشفته او روی سرش سیخ شوند. او از بدنش به عنوان وسیله ای آزمایشگاهی استفاده می کند. اغلب می گوید: «گذشته از هر چیز، علم به قربانی نیاز دارد.» در آزمایشی که روی جلد این کتاب آمده است، او روی گوی فلزی آزاردهنده متصل به طنابی نشسته که از سقف کلاس درس آویزان است (که آن را مادر همه آونگ ها می نامد) و در حالی که شاگردان تعداد نوسان هارا می شمارند به جلو و عقب تاب می خورد تا ثابت کند نعداد نوسان های آونگ در زمان معین مستقل از وزنه متصل به انتهای آن است.

پسرش، امانوئل (چوک) لوین، در برخی از کلاس های او شرکت کرده است و نقل می کند «یک بار دیدم هلیم استنشاق می کند تا صدایش را تغییر دهد. در انجام این کار به نحو احسن – کاری شاق – گاهی تقریبا غش می کند.»

لوین یک آدم کمال گراست;او دل مشغولی تعصب امیزی به جزئیات دارد. او نه تنها بزرگ ترین معلم فیزیک جهان بلکه یکی از پیشگامان حوزه نجوم پرتو x است، و دو دهه از عمر خود را صرف ساخت، آزمودن و مشاهده پدیده های زیر اتمی و نجومی با دستگاه های دقیق اندازه گیری پرتو xکرده است. او با پرتاب بالون های بسیار ظریفی که حد بالای جو را پشت سر می گذاشتند، پرده از راز مجموعه ای از پدیده های نجومی، شامل فوران پرتو xبرداشت. اکتشاف های او و همکارانش در این زمینه سرشت مرگ ستارگان در انفجارهای ابرنواختر را از پرده ابهام بیرون آورد و به اثبات وجود سیاهچاله ها کمک کرد.

او آموخت که آزمایش ، آزمایش و باز هم آزمایش کند – که نه تنها موفقیت او به عنوان اختر فیزیک دان رصدی را توجیه می کند، بلکه توانایی او در توصیف عظمت قانون های نیوتون ، تولید طنین دل پذیر نت ها در تارهای ویولن و از دست دادن و به دست آوردن کوتاه مدت وزن هنگام سواری در آسانسور را نشان  می دهد.

lewin-2

او برای ارائه درس هایش دست کم سه بار در یک کلاس خالی تمرین می کند که آخرین آنها ساعت ۵ صبح روز برگزاری درس انجام می شود. به گفته دیوید پولی اختر فیزیک دان و شاگرد سابق که با او در کلاس درس کار می کرد:«رمز موفقیت درس های او در زمانی است که صرف آماده سازی آنها می کند.»

وقتی بخش فیزیک MITدر سال ۲۰۰۲او را برای جایزه تدریس معتبری نامزد کرد، تعدادی از همکاران بر این ویژگی ها تاکید کردند. استیون لیب که اکنون استاد مخندسی برق و علوم رایانه در آزمایشگاه دستگاه های الکترومغناطیسی و الکترونیکی  MITاست و درس الکتریسیته و مغناطیس را در سال ۱۹۸۴ با لوین گذرانده است یکی از خاطره انگیزترین توصیف های مربوط به تجربه یادگیری فیزیک را از لوین دارد. لیب به خاطر می آورد که «ناگهان نمایان شد، مغز ما را به تصرف خود در آورد و ما را به سواری با ترن هوایی الکتریسیته و مغناطیس برد به طوری که هنوز می توانم لذت آن را احساس کنم. او در کلاس درس و هنگام یافتن راه هایی برای ساده کردن مفاهیم نابغه ای با درایت بی همتا است.»

رابرت هولسایزر، یکی از همکاران لوین در بخش فیزیک سعی کرد با انتخاب برخی از مطالب لوین در کلاس درس روی ویدیو نوعی فیلم از قسمت های مهم را برای سایر دانشگاه ها بسازد. اما این کار را غیر ممکن یافت.«این نمایش ها چنان برای توسعه ایده ها به خوبی در هم تنیده و شکل گیری و فرجام کار را در بر می گرفتند که معلوم نبود نمایش چه زمانی شروع می شود و چه زمانی پایان می یابد. به نظر من،سبک ارائه والتر چنان غنی بود که نمی شد ان را تکه تکه کرد.»

والتر لوین از وقتی که نیم قرن پیش وارد کلاس درس شد، مرتب شاگردان را به ماه برده است. او که مدام مجذوب اسرار و زیبایی جهان طبیعی از رنگین کمان گرفته تا ستارگان نوترونی،از استخوان ران موش تا آواهای موسیقی بوده است می کوشد با تلاش دانشمندان و هنرمندان ساز و کار این جهان را شرح دهد،تعبیر کند و مدل آن را نمایش دهد. والتر لوین یکی از پرشورترین ، متعهدترین و ماهر ترین راهنمایان کنونی جهان است . در فصل های بعد می توانید شوق و شور، تعهد و مهارت او را پس از آشنایی با عشق همیشگی او به فیزیک و مشارکت با او در این زمینه تجربه کنید. از این سفر لذت ببرید!

نظرات مختلف از نقاط مختلف جهان درباره تدریس پروفسور لویین

 

در بخشی دیگر از مقدمه کتاب “به خاطر فیزیک” پروفسور گلدشتاین به بازتاب تدریس جذاب پروفسور لویین در رسانه های جهانی و نظرات برخی کاربران از نقاط مختلف جهان اشاره میکند که بسیار خواندنی است:

physicsnew600

نیویورک تایمز بخشی از صفحه اول شماره دسامبر سال ۲۰۰۷ خود را به والتر لووین به عنوان “ستاره شبکه جهانی” MIT اختصاص داد (لینک این مقاله) و موضوع اصلی ان درس های فیزیک او بود. درس های لوین اولین درس هایی بود که از MIT روی شبکه اینترنت قرار می گرفت و این اقدام برای MIT بسیار سودمند بود. این درس ها مورد توجه بسیار قرار می گرفتند و حدود سه هزار بیننده در روز و یک میلیون نفر در سال را به خود جلب کرده است. این تعداد شامل بازدیدهای افرادی مانند بیل گیتس می شود.

در بین نامه های الکترونیکی که لوین هر روز از افرادی با هر سن و سال و از سراسر جهان دریافت می کند جمله «شما زندگی مرا تغییر داده اید .» جمله ای متداول است.

استیو، گل فروشی از سن دیه گو نوشت:

«من با نشاط تازه ای گام بر می دارم و زندگی را از دریچه رنگارنگ فیزیک می نگرم.»

محمد، دانش آموز پیش دانشگاهی از تونس نوشت:

«متاسفانه در کشور من استادان بر خلاف شما در فیزیک هیچ گونه زیبایی مشاهده نمی کنند و من از این موضوع بسیار رنج می برم . آنها فقط از می خواهند یاد بگیریم چطور «نمونه» مسئله ای را حل کنیم تا در امتحان موفق شویم، آنها از این افق ناچیز گامی فراتر نمی نهند.»

سعید، یک ایرانی که چند مدرک کارشناسی ارشد در آمریکا گرفته است می نویسد:

«من قبل از مشاهده درس دادن فیزیک شما واقعا از زندگی لذت نبرده بودم.استاد لوین شما زندگی مرا تغییر داده اید. روش تدریس شما ۱۰ برابر حق التدریس ارزش دارد و برخی اما نه همه معلمان دیگر را به گروهی تبهکار تبدیل می کند. بد درس دادن گناه بزرگی است.»

سید هارث از هند :

«اکنون می توانم فیزیک را فراتر از معادله ها درک کنم. شاگردانتان همواره شما ر مانند من به صورت معلمی بسیار خوب به خاطر خواهند آورد که زندگی و آموختن را به فعالیتی جالب تر از آن چیزی که فکر می کردم تبدیل کرد .»

محمد با شور وشوق این جمله از درس آخر ۸۰۱فیزیک لوین را نقل می کند:

«شاید از درس های من به خاطر بیاورید که فیزیک همواره و همه جا در اطراف ما وجود دارد، در صورتی بسیار زیبا و هیجان انگیز خواهد بود که راه و روش مشاهده و درک این زیبایی را آموخته باشد.»

مارجری، یکی دیگر از علاقه مندان، نوشته است:

«تا جایی که بتوانم برنامه شما را تماشا می کنم ;گاهی پنج بار در هفته. شخصیت،شوخ طبغی، و مهم تر از همه توانایی شما در ساده کردن مطالب، مرا مجذوب می کند. در دبیرستان از فیزیک متنفر بودم، اما به واسطه شما عاشق آن شدم.»

درباره ترجمه این دوره آموزشی

کیفیت ترجمه یک شاهکار علمی بسیار مهم است زیرا یک ترجمه ضعیف می تواند تا حد زیادی از کیفیت و تاثیرگزاری آن بکاهد، به همین دلیل ترجمه فیلم های آموزشی پروفسور لویین در باشگاه ابتدا توسط کارشناسان ارشد مترجمی زبان انجام شده (در حدود ۵۰۰ هزار کلمه) و پس از آن متن های ترجمه شده توسط تیمی متشکل از چند کارشناس و کارشناس ارشد فیزیک بازبینی و اصطلاحات تخصصی و برداشت های علمی ترجمه بررسی و اصلاح شده و پس از آن در نهایت بازبینی و اصلاح آخر ترجمه با تاکید بر روانی ترجمه انجام و به صورت زیر نویس روی فیلم اصلی قرار گرفته است.

پروسه کامل ترجمه، اصلاح و بازبینی و در نهایت میکس زیرنویس و … این مجموعه بیش از ۳ سال زمان و در حدود ۲۵ میلیون تومان هزینه در بر داشته است، با این حال ما ادعا نداریم که ترجمه ای بی نقص ارائه کرده ایم اما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا روی برترین منبع آموزش فیزیک در جهان، ترجمه ای روان و علمی و البته کم نقص ارائه کنیم.

یک جلسه کامل از تدریس

در اینجا شما می توانید یک جلسه کامل از تدریس پروفسور لویین را مشاهده و دانلود کنید:

 

ضمانت کیفیت محصول و بازپرداخت وجه

 

tazmin-mit

بنده محمد علیزاده، به عنوان مدیرعامل باشگاه با اطمینان کامل از کیفیت این دوره آموزشی تضمین می کنم که در صورت عدم رضایت شما از این مجموعه آموزشی، با کمال رضایت کلیه هزینه پرداختی شما، بازپرداخت خواهد شد. رضایت و اعتماد شما بزرگترین سرمایه ماست.

 

© تمام حقوق محفوظ و متعلق به باشگاه فیزیک آریان پژوه می‌باشد